Szukaj
  • Justyna Janicka

Szczepienia dla dzieci z Ukrainy

Od 24 lutego granicę przekroczyło już ponad 2 mln osób z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci. Poza dotychczasową pomocą, bardzo ważne z punktu widzenia epidemiologicznego jest kontynuowanie szczepień u dzieci 👶🏼. Dzięki szczepieniom możemy zapobiegać zachorowaniom i poważnym powikłaniom chorób takich jak: odra, polio, czy krztusiec. Wbrew pozorom, nie są to choroby wymarłe, o których możemy już zapomnieć - tylko dzięki szczepieniom możemy ich uniknąć.

Oczywiście cały czas pozostają aktualne także zalecenia dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Pamiętajmy o tym, że koronawirus nie zniknął i wciąż krąży wśród nas.

Wszystkie dzieci z Ukrainy do 19 roku życia mogą zostać zaszczepione zgodnie z Polskim Kalendarzem Szczepień Ochronnych.


Wszystkie dzieci do 19 roku życia, od momentu przekroczenia granicy, mogą zostać zaszczepione zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień ochronnych.

Na szczepienie można zapisać się w dowolnej przychodni POZ. Jest kilka różnic między kalendarzem szczepień w Polsce i w Ukrainie, nie są one jednak duże. W przypadku, gdy dziecko nie otrzymało któregoś szczepienia, pominięto dawkę szczepienia, lub szczepienia nie ma w ukraińskim kalendarzu, będzie ono uzupełniona zgodnie z polskim kalendarzem szczepień. Jeśli nie ma dokumentacji potwierdzającej wykonanie szczepień, dziecko zostanie zaszczepione według indywidualnego kalendarza szczepień, czyli lekarz wyznaczy kolejne wizyty, podczas których dziecko otrzyma odpowiednie szczepionki. Dziecko urodzone w Polsce będzie zaszczepione według polskiego kalendarza szczepień. Dzieci powyżej 5 roku życia oraz osoby dorosłe mają możliwość zaszczepienia się przeciwko Covid-19 lub uzupełnić brakujące dawki szczepienia.

119 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Pierwszy raz, pierwszy post, na pierwszym blogu jakim mam - jednym słowem debiut w świecie blogerów. Dla stworzenia wrażenia zorganizowania i braku przypadkowości, pierwszy post będzie o mnie, żeby by